W jakim przypadku warto rozważyć restrukturyzację firmy?

Po jakimś czasie nasze przedsiębiorstwo może mieć spore problemy finansowe. W takim momencie warto się zastanowić jakie działania podjąć, aby poprawić sytuację naszej firmy. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie restrukturyzacji. Można podczas niej zastosować jakieś zmiany w działaniu przedsiębiorstwa, ale też trzeba przeanalizować dokładnie nasze pasywa i aktywa. Jednym z celów restrukturyzacji jest zwiększenie wartości firmy, dzięki czemu może ona być łatwiejsza do sprzedania.

W jakim momencie warto zastosować restrukturyzację?

Wiadomo, że jej celem jest to, aby zwiększyć wydajność danej firmy lub jej funkcjonalność.  Trzeba spróbować zmienić strukturę gospodarczą przedsiębiorstwa. Ten proces ma przede wszystkim służyć do tego, aby wyciągnąć firmę z finansowych kłopotów. W przypadku restrukturyzacji warto zachować dobre relacje z naszymi kontrahentami i klientami, szczególnie jeżeli zalegamy z jakimiś płatnościami lub zleceniami. Powinno nam zależeć, aby odzyskać do nich zaufanie, ale też nie chcemy, aby doszło do windykacji naszych środków, które im zalegamy. Warto w takim przypadku spróbować wynegocjować zwrot należności na przykład w ratach. Otwierając postępowanie restrukturyzacyjne wszystkie egzekucje są wstrzymane, ale w każdej chwili mogą być wznowione, dlatego warto zadbać o tą kwestię. Żeby dowiedzieć się więcej na temat restrukturyzacji warto odwiedzić stronę specjalistów, zajmujących się doradztwem gospodarczym, na przykład:  https://www.wojcikdoradztwo.pl/. Do tego typu zadań należy zatrudnić specjalistę, który jest na bieżąco z obowiązującymi przepisami.

Przy restrukturyzacji warto pozyskać dofinansowanie lub nowego inwestora

Nic nie ożywi działań przedsiębiorstwa tak jak przypływ nowej gotówki, dzięki której będzie można spłacić część długów, ale też część pieniędzy zainwestować w rozwój tej firmy, który może przynieść dodatkowe zyski. W niektórych przypadkach takie pieniądze pozwolą spłacić zadłużenie, dzięki czemu firma odzyska płynność finansową. W czasie restrukturyzacji można też sprzedać część swoich udziałów, aby nowa osoba mogła wnieść nowy kapitał do danego biznesu. Nawet w razie ogłoszenia upadłości potrzebne są pieniądze, ponieważ trzeba zapłacić za postępowanie administracyjne, w wyniku którego zostanie ogłoszona upadłość firmy. Dlatego próbując ratować swój biznes przypływ nowych środków jest niezbędny, aby taka misja się powiodła.