Pieniądz rodzi pieniądz to popularne przysłowie, które znane jest w Polsce już od XIX wieku. To właśnie wtedy po raz pierwszy zauważono, że regularne inwestowanie w długoterminowe aktywa stanowi niezwykle skuteczny sposób na pomnożenie kapitału. I choć dzisiaj czasy są już trochę inne, a obecnie rynkiem rządzi pieniądz fiducjarny, to zasada ta wciąż sprawdza się w przypadku indywidualnych inwestorów, którym zależy na powolnym budowaniu majątku. Jak skutecznie inwestować w swoją przyszłość i zminimalizować ryzyko straty pieniędzy?
Na czym polega konserwatywna strategia inwestycyjna?
Choć inwestorzy na co dzień korzystają z setek różnych strategii, każda z nich różni się od siebie poziomem akceptowalnego ryzyka. Generalnie przy zarządzaniu kapitałem wyróżniamy dwa rodzaje strategii:
• agresywne – wysoki potencjalny zysk jest zrównoważony przez wysokie ryzyko;
• konserwatywne – skupiają się na minimalizowaniu ryzyka i powolnym budowaniu kapitału przez mechanizmy w rodzaju procentu składanego.
O ile strategie agresywne zazwyczaj skupiają się na krótkim odcinku czasowym (np. rok, dwa lata), o ile konserwatywne inwestowanie opiera się na długim horyzoncie czasowym, wynoszącym minimum dekadę. Clue tej strategii jest banalnie proste – regularne odkładanie niewielkich sum na przestrzeni lat sprawia, że kapitał notuje stabilne, łatwe do wyliczenia przyrosty, które są dodatkowo potęgowane przez zwrot z inwestycji. Niezależnie od tego, czy mowa o odkładaniu środków na lokacie, czy zakup obligacji skarbowych lub akcji spółek dywidendowych, tzw. defensywny portfel inwestycyjny pozwala na powolną, lecz stabilną budowę majątku.
Czy warto inwestować w złoto i jak to robić?
Defensywny portfel inwestycyjny a kryzysy
De facto jedyną sytuacją, w której dobrze skonstruowany defensywny portfel inwestycyjny może stracić na wartości jest kryzys gospodarczy. Warto jednak zauważyć, że straty są wtedy raczej niewielkie, szczególnie w porównaniu z alternatywnymi, bardziej agresywnymi sposobami inwestowania. Oczywiście niskie ryzyko przekłada się na niewielkie zyski, ale wspomnieliśmy już, że założeniem konserwatywnej strategii inwestycyjnej jest powolna budowa majątku i perspektywiczne myślenie na przyszłość. Istotny też jest tutaj wspomniany już mechanizm działania procentu składanego, który sprawia, że z każdym rokiem kapitał przyrasta coraz szybciej i szybciej.
Regularne inwestowanie w stabilne aktywa stanowi najskuteczniejszy sposób pomnożenia posiadanych środków, ale należy się śpieszyć. W końcu kluczowy tutaj jest wpływ czasu. Im dłuższy horyzont czasowy przyjmie inwestor, tym większe będą potencjalne zyski, a strategia skuteczniejsza. Dlatego nie czekaj – zacznij inwestować już dzisiaj!
Zainwestowałem jakiś czas temu w różne produkty i cierpliwie czekam na zwroty.